Schodnice, nášlapy, podesty

Dřevěné obložení betonového schodiště

Nejčastějším typem schodiště je i v dnešní době betonové. Má svou dlouhou minulost, a i když samo o sobě nemusí být tak vzhledné jako některé ocelové konstrukce, ve funkčnosti je na tom minimálně stejně dobře.

Samozřejmě není úplně esteticky nejlepší nechat betonové schodiště v takovém stavu, v jakém se postaví. Navíc by při chození po tvrdém šedém betonu protestovaly i Vaše nohy – zejména v zimě. Proto je téměř nezbytné betonové schodiště obložit.

Obložení betonových schodišť se provádí nejčastěji s pomocí dřeva. Výhodou je, že se jedná o plně přírodní materiál, což celý prostor u schodiště vizuálně zkrášlí a dá mu punc opravdovosti. Se dřevem se dá rovněž velice dobře pracovat – lze ho lakovat, mořit, opatřit různými oleji, aniž by dřevo nějak ztrácelo své pozitivní vlastnosti. Fantazii se meze nekladou.

Běžně se schody obkládají několika různými způsoby. Je možné obložit celé schodiště, tedy schodnice (nášlapy, stupně), na které se našlapuje. K tomu se často přidává i obložení podschodnice, tedy vertikální části schodu, po které se nechodí. Nejlepší variantou je využít k těmto pracím tvrdé dřevo. Mezi tvrdá dřeva patří především dub, jasan nebo buk. Pro levnější úpravy se dá využít i smrkové či borové dřevo, které ovšem není tak tvrdé a ztratíte tak některé z hlavních výhod tvrdého dřeva.

Klasické schodnice

Schodnice s nosem

Schodnice - podschodnice

Volba typu dřevěného obložení schodiště

V první řadě se musíte rozhodnout jak by mělo Vaše schodiště vypadat.
Zda zvolíte variantu bez podschodnic (podstupňů) a  necháte přiznané přední čelo schodů nebo obložíte schodiště celé. Obě varianty vypadají dobře. Rozhoduje samozřejmě i typ interiéru, pro který schodiště vybíráme. V závěru ovšem záleží jen a jen na Vašem vkusu a představivosti.

Důležitý je i výběr dřeva na obložení. Dubové schodnice mají krásnou nezaměnitelnou kresbu. Buk je levnější, ale nemá již takovou kresbu. Jasan, pokud se zvolí s jádrem, má krásnou různorodou kresbu, jelikož jádro po nanesení oleje krásně ztmavne. Existuje mnoho variant a každá má své kouzlo.

 

Jaké dřevo zvolit na obložení schodiště

Důležitá část, kterou není dobré podcenit, je právě volba dřeva pro obložení schodiště. Velká většina zákazníků volí dubové dřevo kvůli jeho jedinečným vlastnostem. 

Všeobecně – tvrdé dřeviny jsou vhodné pro dlouhou životnost schodiště, pokud se ale budete zodpovědně chovat tak vám dobře posouží i schody ze dřeva měkkého.

Tvrdé dřevo pro obložení doporučujeme:
Dub fix ( lamely v celé délce)
Dub cink ( krátké napojované lamely)
Buk Fix 
Buk cink
Jasan fix

Vzorník barev dub