Jak správně vybrat schody

Jaké schody budou vhodné do mého interiéru? To je otázka, kterou si pokládá snad každý, kdo se chystá stavět či rekonstruovat více než jednopodlažní nemovitost.  V tomto článku Vás krok po kroku (či schod po schodu?) provedeme celým procesem a osvětlíme některá úskalí, abyste i Vy vybrali krásné schody do Vašeho domova či kanceláře.

V první řadě je nutné si uvědomit, jaké schody budou a jaké na ně mám požadavky. Pro člověka, který bude Vaše schody realizovat je důležité vědět především, zda se jedná o schody betonové nebo samonosnou konstrukci.

V případě obložení betonových schodů volíme mezi

  • samotnými stupni, které nám zakryjí pouze vrchní plochu schodu,
  • nášlapy s nosem, kdy tzv. nos mírně přesahuje do vertikální části schodu
  • a stupni s podstupnicí, které nám vytvoří celistvé obložené schody.
 

 

 

 

Při výběru je nutné uvážit zatížení schodů i estetický dojem, příp. celkový ráz nemovitosti. Podobně je to i u samonosných konstrukcí. Zde ovšem bývá nejčastější variantou kovová konstrukce se samotnými dřevěnými nášlapy.

Pokud jsme již zvážili účel a typ schodů, následuje důležitý výběr materiálu. Na našich stránkách ( zde )  si můžete prohlédnout, jak vypadají nášlapy z jednotlivých druhů dřev. Nejčastěji používanými dřevy pro schody jsou schody dubové, schody bukové , případně schody s jasanu. Všechno jsou to tvrdá dřeva, která kromě ostatních výborných vlastností slibují i dlouhou životnost. Každý typ dřeva má své kouzlo – například jasan s jádrem je typický svojí netradiční kresbou. O něco šetrnější k peněženkám jsou nášlapy smrkové, popř. borové či modřínové. Dají se mořením upravit do nejrůznějších odstínů. Jedná se ovšem o dřeva měkká, jsou tedy náchylnější a třeba jim věnovat pravidelnou péči. Luxusní variantou jsou potom schody z amerického ořechu. Toto dřevo je zcela jedinečné, esteticky velmi zajímavé tmavé dřevo s nezaměnitelnou texturou. Záleží pouze na Vašem vkusu, jakému materiálu dáte přednost.

Posledním, neméně důležitým, krokem je rozmyslet se, zda chci schody objednat i s montáží. Kompletní služba s výrobou i montáží je velmi pohodlná. Schody Vám zaměříme, vyrobíme, položíme a Vy se už jen těšíte z pěkného interiéru. Pokud zvolíte variantu bez montáže, musíte myslet na čas a možné problémy, které mohou vyvstat. Pro tento případ dodáme nášlapy buď hotové a připravené k pokládce nebo surové, pouze zabroušené nahrubo. Poslední možnost je vhodná pro pravé domácí kutily a řemeslníky, kteří si chtějí své schody sami dohotovit.

S jakýmkoli dotazem se na nás neváhejte obrátit. Máme letité zkušenosti, jsme tu pro Vás a rádi poradíme.

Ať už zvolíte schody kterékoli, věříme, že budou ozdobou Vašeho domova a budou Vám dělat radost dlouhá léta!

Tým Schodnice.cz

Napište nám


    Můžete nám poslat přílohu